O plemeni

FCI-Standard no. 312 / 05. 02. 1999 / GB

ZEMĚ PŮVODU: Kanada

 

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987.

 

VYUŽITÍ: Tolling retrívr běhá, skáče a hraje si podél břehu a může být přitom sledován celým hejnem kachen. Občas zmizí z dohledu a poté se opět rychle objeví. Je podporován skrytým lovcem, který psovi hází malé klacíky nebo míčky.  Hra psa vzbuzuje zvědavost kachen, které plavou v určité vzdálenosti od břehu, a tím jsou kachny nalákány na dostřel.  Tolling retrívr je poté vyslán, aby přinesl mrtvé nebo zraněné ptáky.

 

KLASIFIKACE F.C.I.:

Skupina 8 – retrívři, slídiči, vodní psi

Sekce 1 – retrívři

S pracovní zkouškou.

 

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:  Plemeno Nova Scotia Duck Tolling Retriever vzniklo v Novém Skotsku na počátku 19. století a sloužil jako návnada a k přinášení vodního ptactva.

 

CELKOVÝ VZHLED: Tolling retrívr je středně velký, silný, kompaktní, vyvážen, dobře osvalený pes; je středních až těžkých kostí, velmi obratný a čilý, ostražitý, bdělý a rozhodný.  Mnoho psů tohoto plemene má poněkud smutný výraz až do okamžiku, kdy jdou do práce; pak se jejich výraz mění na intenzivní soustředění a vzrušení.  Při práci mají tito psi rychlou, hbitou akci, s hlavou nesenou téměř na stejné úrovni s linií hřbetu a neustále se pohybujícím ocasem s bohatými praporci.

 

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Tolling retrívr je vysoce inteligentní, snadno se cvičí a má ohromnou vytrvalost.  Je silným a zdatným plavcem. Je přirozeným a houževnatým retrívrem na zemi i z vody. Je vždy připraven hbitě jednat, jakmile postřehne nejmenší pokyn k aportování.  Jeho silně vyvinutý smysl pro aportování a hravost jsou velmi důležité vlastnosti pro jeho lovecké schopnosti.

 

HLAVA: Jasně řezaná a poněkud klínovitá.

 

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: Široká mozkovna je jen lehce zaoblená, týlní hrbol nevystupuje a líce jsou ploché.  Dobrá míra průměrného psa je 14 cm mezi ušima. Tento rozměr se mírně zužuje zhruba na 3,8 cm na konci nosní kosti.  Délka hlavy je přibližně 23 cm od nosu k vrcholku týlnímu hrbolu, ale hlava musí být ve správném poměru k velikosti těla.

Stop: Střední.

 

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Zužuje se od nasazení ke špičce, nozdry jsou dobře otevřené.  Barva by měla odpovídat barvě srsti nebo být černá.

Tlama: Zužuje se v čisté linii od stopu ke špičce nosu, dolní čelist je silná, ale není vystupující.  Dolní linie tlamy probíhá téměř rovně od koutku tlamy ke hraně kosti dolní čelisti. Hloubka tlamy u stopu je větší než u špičky nosu.  Srst na tlamě je krátká a jemná.

Pysky: Přiléhají těsně, tvoří z profilu jemnou křivku, nejsou nijak těžké.

Čelisti / zuby:  Dostatečně silné, aby pes mohl nést i velkého ptáka, velmi důležitá je měkká tlama. Správný skus jsou těsné nůžky; vyžaduje se plnochrupost.

Oči: Posazené široko od sebe, mandlového tvaru, střední velikosti.  Barva jantarová až hnědá.  Výraz přátelský, pozorný a inteligentní.  Okraje očních víček mají stejnou barvu jako pysky.

Uši: Trojúhelníkové, střední velikosti, vysoko nasazené vzadu na mozkovně, u základny velmi lehce vzpřímené, dobře osrstěné s praporci na zadní straně skladu, s krátkou srstí na zaoblených špičkách.

 

KRK: Silně osvalený a dobře nasazený, střední délky, bez jakýchkoliv známek volné kůže na hrdle.

 

TRUP:

Horní linie: Rovná.

Hřbet: Krátký a rovný .

Bedra: Silná a svalnatá.

Hrudník: Hluboký, Hrudní kost dosahuje až na úroveň loktů. Žebra dobře klenutá; nejsou sudovitého tvaru ani plochá.

Břicho: Středně vtažené.

 

OCAS: Pokračuje v přirozeném velmi mírném sklonu zádě, široký u kořene, bohatě osrstěný s těžkými praporci; poslední obratel dosahuje nejméně k hleznu.  Ocas může být nesen pod úrovní hřbetu s výjimkou okamžiků, kdy je vzbuzena pozornost psa. Tehdy je ocas zatočen nahoru, nikdy se ale nedotýká trupu psa.

 

KONČETINY:

 

HRUDNÍ KONČETINY: Měly by vypadat jako rovnoběžné sloupy; rovné a silných kostí.

Plece: Plece svalnaté, s lopatkou dobře skloněnou vzad a dobře uloženou. Lopatka přináší dobrý sklon kohoutku směrem ke krátkému hřbetu.  Lopatka a pažní kost jsou zhruba stejné délky.

Lokty: Měly by těsně přiléhat, nejsou vytočené ani vbočené, pracují hladce a stejnoměrně.

Zápěstí: Silné, mírně skloněné.

Přední tlapy: S prsty spojenými blánou střední velikosti, těsně uzavřené prsty, kulaté tlapy s dobře klenutými prsty a silnými polštářky.  Paspárky mohou být odstraněny.

 

PÁNEVNÍ KONČETINY: Svalnaté, široké a vzhledem kvadratické.  Zaúhlení končetin vpředu a vzadu musí být harmonicky vyvážené.  Horní a dolní část jsou přibližně stejně dlouhé.

Stehna: Velmi svalnatá.

Kolena: dobře zaúhlená.

Hlezna: Dobře spuštěná dolů, nejsou vtočená dovnitř ani vytočená ven.  Paspárky musí být odstraněny.

Tlapy pánevních končetin: Jako u hrudních končetin.

 

CHODY / POHYB:  Tolling retrívr kombinuje dojem síly s pružným, čilým pohybem. Vpředu je pohyb prostorný a zezadu plný síly. 

Tlapy nejsou vytočené ven ani vtočené dovnitř a končetiny se pohybují po přímce.  S rostoucí rychlostí se tlapy psa dostávají pod osu těla do jedné linie; hřbet zůstává v pohybu vodorovný.

 

OSRSTĚNÍ

 

SRST: Tolling retrívr byl vyšlechtěn k aportování zvěře z ledově studené vody a musí mít dvojitou srst odpuzující vodu. Srst je střední délky a jemnosti s hustou a měkčí podsadou.  Srst může být mírně zvlněná na zádi, ale jinak je rovná.  Zimní srst tvoří v některých případech dlouhé, volné kadeře na hrdle. Praporce jsou měkké na hrdle, za ušima a na zadní straně stehen a praporce na hrudních končetinách jsou středně vyvinuté.

 

BARVA: Barva je různých odstínů červené nebo oranžové se světlejšími praporci a spodní stranou ocasu a obvykle nejméně s jedním z následujících bílých znaků: špička ocasu, tlapy (skvrna nepřesahuje přes nadprstí), hruď a lysina.  Pes jinak vysoké kvality nesmí být penalizován pro nedostatek bílé.  Pigment nosu, pysků a okrajů očních víček je masově zbarvený, v barvě srsti nebo černý.

 

VELIKOST A HMOTNOST:

Ideální velikost

 • psů starších 18 měsíců – 48 – 51 cm
 • fen starších 18 měsíců – 45 – 48 cm

Jeden palec (2,5 cm) nad nebo pod ideální výšku je povolen.

Hmotnost: Musí být ve správném poměru s výškou a kostmi psa – orientačně: 20 – 23 kg u dospělých psů; feny 17 – 20 kg.

 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

 • Divergující nebo konvergující linie tlamy a mozkovny.
 • Srázný stop.
 • Jasně růžový nos.
 • Nos, oční víčka a oči jiné než předepsané barvy.
 •  
 • Velké, kulaté oči.
 • Vyklenutý, propadlý hřbet.
 • Ochablá bedra.
 • Ocas nesený za pohybu pod úrovní hřbetu. Ocas příliš krátký,

     zalomený nebo zatočený a dotýkající se hřbetu.

 • Prošlápnuté přední nadprstí.
 • Rozevřené nebo tenké tlapy.
 • Otevřená srst (ne dostatečně hustá, volná).
 • Nedostatek substance u dospělých psů.
 • Psi o více než jeden palec (2,5 cm) nad nebo pod ideální výšku.

 

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY:

 • U dospělých jakákoliv známka plachosti.
 • Skvrnitě depigmentovaný nos.
 • Podkus větší než 3 mm.
 • Předkus, zkřížený skus.
 • Nedostatek kůže spojující prsty.
 • Bílá na plecích, kolem uší, na hřbetě nebo šíji, na zádi nebo slabinách.
 • Stříbřitá srst, šedá v srsti, černé oblasti v srsti.
 • Jakákoliv jiná barva než odstíny červené a oranžové.

 

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

 

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

(Zdroj: ČMKU)

Sha Tokala Toller Kennel

Soňa Folvarčná

Dlážděná 19/2
72528 Ostrava 28
Czech Republic
+420 605 904 641

Social